Ostatnio Zaktualizowany:

Sen Alicji, czyli tajemnice umysłu dla dzieci

Kategorie Prezenty na święta dla dzieci

Książki edukacyjne od zawsze będą robiły furorę wśród rodziców dbający o poszerzanie światopoglądu własnych dzieci. Są one często wybierane na świąteczny prezent. Jedną z rekomendowanych pozycji jest opracowana przez prof. Jerzego Vetulaniego członka Polskiej Akademii Nauk książka nosząca tytuł “Sen Alicji, czyli jak działa mózg”.

Skomplikowane? Nie, bo z myślą o najmłodszych

Neurobiologia i procesy umysłowe są jednymi z najtrudniejszych zagadnień w kontekście nauk przyrodniczych. Wydawnictwo jak i sam autor zadbali o ujęcie najważniejszych tematów z zakresu działania ludzkiego mózgu tak, aby były jak najbardziej zrozumiałe dla najmłodszych. Postarano się, by lektura wzbudzała zainteresowanie dzieci poprzez osadzenie wiedzy w fabule.

Bohaterką książki jest mała Alicja, która podczas snu wybiera się w głąb własnego umysłu. Towarzyszy jej profesor tłumaczący budowę, działanie i pożyteczność określonych struktur mózgowych. Podkreśla jak istotnym organem jest mózg, który koordynuje pracę pozostałych narządów poprzez układ hormonalny i nerwowy.

Poruszone zostają zagadnienia związane ze snem. Czym są marzenia senne, skąd biorą się koszmary i jakie procesy zachodzą podczas snu w ciele człowieka.

W książce opisano i zobrazowano działanie emocji m.in pod kątem ich genezy, neurochemii i funkcji za które są odpowiedzialne. Nie zapomniano o istocie pamięci. Wytłumaczono, które części umysłu odpowiedzialne są za odpamiętywanie. Wyróżniono jej najważniejsze formy takie jak np. pamięć długotrwała, krótkotrwała, sensoryczna. Przytoczono zagadnienia nawiązujące do procesów myślenia i higieny umysłu. Warto zaznajamiać dzieci z tą wiedzą już od maleńkości, gdyż może im to kiedyś zaprocentować w życiu dorosłym.

Fani wśród dorosłych

Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale stała się bestsellerem również wśród młodzieży i dorosłych. Jej fanami są studenci kierunków przyrodniczych i humanistycznych. To dobre narzędzie do przypomnienia sobie podstawowych zagadnień z pierwszych lat studiów, a także materiał dydaktyczny pomocny w prowadzeniu zajęć.

Wszystko przez niezwykle przyjemną, łatwą w odbiorze i obrazową formę wydania. 

Wiedza dla każdego

Książka Pana Jerzego Vetulaniego zawiera ogrom przydatnej wiedzy. Neurobiologia i psychologia są zagadnieniami bliskimi każdemu człowiekowi. Warto poszerzać swoją mądrość w tym zakresie niezależnie od tego czy jesteśmy duzi czy mali. Będzie to świetny prezent dla dziecka, jak i kogoś zainteresowanego naukami o człowieku w każdym wieku. 

Boże Narodzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com