Ostatnio Zaktualizowany:

Zobacz książki, które pomagają zarówno dzieciom, jak i rodzicom

Kategorie Prezenty na święta dla dzieci

W księgarniach można znaleźć doskonałe prezenty na Święta dla dziecka z Tania Książka. Szczególnie do gustu przypada małym czytelnikom i ich rodzicom seria o niepokornej myszce. Do książeczek wartych uwagi należy na przykład “Tupcio Chrupcio. Nie chcę jeść!”. Jej polską wersję przygotowała Eliza Piotrowska.

Trudne problemy przedszkolaka

Jak wiele kłopotu mogą przynieść pozornie proste, codzienne czynności, wiedzą tylko kilkulatki oraz ich opiekunowie. Szczególnie kiedy przedszkolak przeżywa okres buntu, nie radzi sobie z emocjami, próbuje postawić na swoim, wtedy nawet najukochańszy aniołek, z którym dotychczas nie było najmniejszych problemów, nagle może zacząć dawać dorosłym do wiwatu. Kiedy choć raz maluszek odkryje nowe możliwości decydowania o sobie i okazywania sprzeciwu wobec decyzji opiekunów, nawet kosztem własnego zdrowia, to zawrócenie go z tej drogi okazuje się drogą przez mękę. Ciężko jest wówczas przemówić mu do rozsądku. Z pomocą przychodzi wtedy seria książeczek, w których myszka ma dokładnie takie same frustracje jak mały człowiek. Poprzez obserwację przedszkolak uczy się na błędach zwierzątka, przejmuje właściwe zachowania i poznaje metody pracy nad swoim marudnym charakterkiem, a zarazem uczy się grzeczności i odpowiedzialności.

Jak bajka wpływa na dziecko?

Okazuje się, że dziecko jest bardziej skłonne wysłuchać wszelkich argumentów wypowiedzianych w książce przez myszkę niż zwrócić uwagę na informacje od własnych rodziców, nawet te przekazywane w identycznych słowach. Mysia rodzina staje się autorytetem dla małego człowieka, który zaczyna dostrzegać, do czego może prowadzić dziecięcy upór czy złość. Dzieje się tak, ponieważ przedszkolak nie ocenia wtedy własnego zachowania, tylko obiektywnie widzi błędy popełniane przez kogoś innego, w tym przypadku przez Tupcia Chrupcia. Zresztą sam bohater bajki również nie słucha własnej mamy aż do chwili, kiedy spotyka Konika Polnego, który uświadamia mu, jak wiele szczęścia mają zwierzątka, które nie muszą cierpieć z głodu.

Seria o Tupciu Chrupciu

W kolekcji przygód malutkiej myszki można znaleźć, między innymi, opowiadania mówiące o takich dziecięcych ważnych sprawach, jak:

  • problemy z prawdomównością,
  • kłopoty z zaśnięciem,
  • niechęć do mycia ząbków,
  • niepewność związana z pójściem do przedszkola,
  • niepokoje wiążące się z wizytą u lekarza,
  • umiejętność wspólnej zabawy z innymi dziećmi,
  • obawy przed przyjściem na świat młodszego rodzeństwa,
  • trudne okoliczności pozbywania się pieluszki,
  • lęki separacyjne i pierwsze noce spędzane bez rodziców.
Boże Narodzenie freepik - pl.freepik.com